İnat egodan gelir

Resim

Bir çocuk düşünün; annesi ona soruyor bir şeyler yemek ister misin tatlım? Hayııır! Otomatik olarak istediği değil, annesinin ona yedirmek istediği şeyi düşünüyor. Şiddetle reddetmeye devam ediyor. Sonra anne ortaya çocuğun çok sevdiği tatlıyı getiriyor. Çocuk bir kere hayır dedi ya, onu çok mutlu edecek tatlıyı yemeyi gururuna yediremiyor. Çünkü egosu kaybetmiş olacak bu durumda. Tatlıyı yemediğiyle kalıyor.

İşte bazen hayatla böyle inatlaşıyoruz. Hayır dediğimiz bir şeyi yapmış olmamak için direniyoruz.

Belki sonunda tatlı bekliyor olsa bile direndiğimiz için güzel bir deneyimi kaçırıyoruz. Bu bizim egomuzun sesi… O yüzden egoyu kaşıyacak, ona meydan okuyacak yargıları mümkün olduğunca bırakmak gerekiyor. Tabii önce farkına varmak lazım. Sonra gerçekten karşı çıkış nedeninizi bulmanız gerek. İnatlaşıyor musunuz, gerçekten ne istiyorsunuz?

Sırf kendi istediğiniz olsun diye direniyorsanız, egodasınız. Bunu da sevgiyle kabul edip, yollamak gerekiyor. Tatlıyı kaçırmak istemeyiz değil mi? ; ) Zaten çocuklara bakın, baştaki örnekte onlar tatlıyı görünce yumuşar, yavaş yavaş yanaşırlar. Çünkü onların egoları yetişkinler gibi katılaşmamıştır…

Neyse, bunu da yaşadım, fark ettim ki, yazıyorum…

Bol tatlılı günler… Sevgiler…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s