Sakızın tokadı

Kızımla okul anılarımız hakkında sohbet ederken, bir ortaokul olayımı hatırladım. Unutmamıştım zaten ama anlatırken vay be dedim, travması bile vardır belki bunun.

Teneffüs bitmişti, ağzımda sakızla girivermiştim derse. Atmamışım nedense. Damağıma yapıştırdım. Dersi dinliyorum. Bir fen bilgisi öğretmenimiz vardı, kırsal kökenli, yani güçlü kuvvetli, eli sağlam… Kadın. Tam bana doğru gözü kaydığında, öksürüverdim ve damağımdaki sakız ağzımın içine düşüverdi. Ve göz göze geldik. Gel dedi. Gittim. Asla sakızı yutmayı düşünmedim. Sıraların arasından onun yanına kadar gidişim hala gözümün önünde. Çıkar ağzındakini dedi ve o güçlü kuvvetli şamarıyla bi tane tokat attı.

Hayatımdaki ilk tokat. Ve son. Yetmedi. Beni sözlüye kaldırdı. O zamanlar adetti. Yaramazlık (!) yapan bi de sözlüde eksi alacak illa. Neyse payıma düşen eksiyi de aldım. Oturdum. Kızım dinlerken çok şaşırdı. Şimdi böyle tokatlar falan kabul edilir şey değil. Eee ertesi gün ailen gitti mi okula dedi. Yok canım, o zamanlar biz demek ki suçluyum ki yapmış der otururduk yerimize mi deseydim, demedim. Ne büyük suç değil mi sakız çiğnemek? Hayattaki ilk ve tek tokadını yiyecek kadar.

Bugünkü kendimi, öpüyor kokluyorum, kuzum ya… Suçlu değildin, değilsin.

d4fd9025b3a86fc905d650cf1aa530cc.jpg

Ne mini minnoş, hatırlamadığımız travmalarımız var kim bilir…

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s